Yükleniyor...

BİZDEN HABERLER

Mersin Kültür ve Turizm Dergisi’nin 2. sayısı çıktı!

Mersin’in tarihi ve kültürel değerlerini yurtiçi ve yurtdışında layıkıyla tanıtmak amacıyla Mersin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına yayına hazırladığımız Mersin Kültür ve Turizm Dergisi’nin 2. sayısı çıktı.

Mersin Kültür ve Turizm Dergisi’nin 2. sayısı da ilk sayıda olduğu gibi yine dopdolu. Dergimizin bu sayısında bilinen özelliklerinin ötesinde her geçen gün ortaya çıkan yeni arkeolojik bilgileri ile görenleri şaşırtmaya devam eden Kanlıdivane Örenyeri’ni keşfe çıktık. Neolitik Çağ’dan başlayarak Osmanlı Dönemine kadar bölgenin tarihine ışık tutan Silifke Müzesi’ni gezdik. Türkiye’nin göçebe yaşamı sürdüren son topluluğu olan ‘Sarıkeçililer’in hayatlarına tanık olduk. Mersin’den yükselen musiki tadında bir sese, Mersin Klasik Türk Müziği Korosu’na kulak verdik. Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Türk sinemasının efsane yönetmeni Atıf Yılmaz’ın uzun soluklu sinema kariyerine değindik. Muazzam bir ekolojiye sahip olan Mersin’in turunçgil yetiştiriciliğindeki önemine vurgu yaptık. Havucun en tatlı hali olan Cezerye’nin tadına baktık.

Türk futbolunun güney efsanesi Mersin İdman Yurdu, Türkiye’nin en derin mağarası EGMA (Peynirlikönü) düdeni, Mersin Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği projeler de dergimizin sayfaları arasında. Mersin Kültür ve Turizm Dergisi’nin 2. sayısı birbirinden keyifli konularıyla sizlerle.

Diğer Haberler