Yükleniyor...

NEWS FROM US

Kültür ve inanç turizminde İzmir’in yeni merkezi

Yakın zamana kadar kültür turizminde adı Efes ve Bergama ile anılan İzmir’de bu değerlere yenileri ekleniyor. Uzun zamandır kazı çalışmalarının sürdüğü ve geçtiğimiz aylarda ören yeri olarak hizmete açılan Metropolis de bunlardan biri.

İzmir Kültür ve Turizm Dergisi olarak biz de bu sayımızda 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile Türkiye’nin önemli tarihi merkezlerinden biri olan Metropolis’i ve Metropolis’e ev sahipliği yapan Torbalı’yı ele aldık. Son yıllarda arkeologlar, tarihçiler ve turizmcilerin ilgi odağı olan Torbalı’yı tarihi, kültürel ve turistik değerleriyle tanıttık.

Prof. Dr. Çınar Atay’ın İzmir rıhtımı, Prof. Dr. İnci Kuyulu Ersoy’un Kılcızade Mehmet Ağa Camii, Şadan Gökovalı’nın Foça, Doç. Dr. Gözde Emekli’nin İzmir dağları yazılarıyla, kentimizin bilinmeyen değerlerini keşfettik.

Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen ve İzmirlileri dansla, ritmle, sanatla, çizgiyle, renkle buluşturan EgeArt Sanat Günleri’nin öyküsünü Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’dan dinledik.

Geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Bergama’nın en önemli simgelerinden olan parşömen, İzmir’in sanat yaşamına yeni bir soluk getiren Folkart Gallery, Menderes Deliömerli mevkiinde yer alan tarihi Roma hamamı ve kaplıcaları, İzmir’de şekerlemenin yüz yıllık adresi Şekercibaşı Ali Galip, Osmanlı saray mutfağının en özel lezzetlerinden elbasan tava da derginin 34’üncü sayısında ele alınan konu başlıkları arasında yer alıyor.

Other News